„Niepoprawna” - Jenny Downham


Jedna szminka – historia trzech kobiet.

„Niepoprawna” to jednotomowa historia od Jenny Downham, która chwyta za serce. Jeżeli nie mieliście okazji poznać tej autorki to polecam Wam też „Before I Die”, czyli polskie „Zanim umrę”. Downham potrafi napisać pozycję, która wydaje się być lekka, ale tak naprawdę niesie za sobą ogromny emocjonalny ładunek. Bardzo żałuję, że historie tej autorki nie są w naszym kraju popularne, ale może dzięki tej opinii uda mi się Was przekonać do „Niepoprawnej”, która jest kolejną opowieścią o miłości, przyjaźni i szukaniu samego siebie.

Katie to młoda dziewczyna, której świat pomału wali się na głowę. Jej najlepsza przyjaciółka, myśli że jest dziwadłem, matka Katie kontroluje każdy aspekt jej życia, a szalona babcia Mary pojawia się i znika. W dodatku Mary ma demencję, wymaga zatem dużo uwagi i opieki. Katie postanawia zająć się babcią, aby odciążyć mamę z obowiązków. Dzięki tej propozycji dziewczyna zaczyna odkrywać tajemnice i sekrety, które babcia skrywała głęboko w sobie. Katie dowiaduje się, że babcia żyła pełnią życia, była lekkoduchem, a nawet ma nieślubne dziecko. Rozmowy z babcią w Katie wywołują wiele myśli. Dziewczyna zaczyna rozumieć zachowanie matki wobec niej, ale odczuwa też strach przed własną tożsamością, przyszłością, a nawet młodszym bratem.
Czy babcia wywoła w Katie zmianę, która sprawi, że ta zacznie żyć pełnią życia? Czy Katie uda poprawić się kontakty z rówieśnikami, a przede wszystkim z mamą Caroline, która ma obsesję kontroli?

Ach, „Niepoprawna” to pozycja dla fanek Nicholasa Sparksa czy Nicholasa Evansa. Jest to pozycja, która opowiada o trzech pokoleniach kobiet, a tytuł odnosi się zasadniczo do każdej z nich, choć to Mary jest najbardziej niepoprawna. Swoją drogą po raz kolejny babcia, pojawiająca się w fabule książki kradnie cały jej czar.

Mary to ta barwna część „Niepoprawnej”. Katie jest przy babci blada, a matka dziewczyny całkowicie bezbarwna. Choć poznanie Mary może być dość toporne dla czytelnika, kiedy ta zaczyna opowiadać Katie o swoich dawnych wyczynach, szybko stajemy się słuchaczami idealnymi, jak jej wnuczka i chcemy więcej i więcej. Tym bardziej, że wiele wydarzeń z przeszłości, ma ogromny wpływ na przyszłość. Nie tylko Mary, ale też jej córki i wnuczki. Zatem zobaczcie, jak długo konsekwencje dawnych działań mogą trwać.

Opowieść przedstawiona w „Niepoprawnej” budzi całą masę emocji. Główną z nich jest smutek i żal. Żal Mary, która zostawiła Caroline po porodzie myśląc, że jej córka będzie miała lepszą matkę. Żal Katie, która nie potrafi porozumieć się z matką. Żal Caroline, do własnej matki. Choć problemy tych trzech kobiet są dość normalne – proste, które możemy spotkać w codziennym życiu, skumulowane na tych pięciuset stronach sprawiają, że odczuwamy całość emocji o wiele mocniej.
Historia będąca opowieścią o trzech kobietach jest wielowątkowa, ale bardzo łatwo odnajdziemy się w całej opowieści.

„Niepoprawna” to książka, która łączy pokolenia. Babcia, matka i córka mają własne problemy i przemyślenia, ale też wszystkie połączone są pokrewieństwem. Każda z kobiet ma swoją własną historię, która wymaga opowiedzenia, bądź zakończenia. Katie szuka samej siebie, próbuje odkryć własną tożsamość, choć ten wątek jest tutaj nieco wciśnięty „na siłę”. Caroline próbuje zrozumieć odrzucenie matki, ale też pogodzić wychowanie dwójki dzieci i bycie dobrą matką. Mary zaś to pełna sekretów osoba, która czasami żyje przeszłością i wspomina dawne czasy. Jenny Downham ponownie zabiera nas w podróż po pokoleniach. Podróż, którą zapamiętamy na dłużej. Podróż, w której wybaczenie, zrozumienie i wsparcie są na pierwszym miejscu. Bardzo polecam!

copyright © . all rights reserved. designed by Color and Code

grid layout coding by helpblogger.com