SYCYLIJSKA PROPOZYCJA NIE DO ODRZUCENIAW jawiącym się jako słynący z demokracji i sprawiedliwości kraju ukazany zostaje inny ciemny hermetyczny świat zależności, morderstw oraz mnóstwa brudnych pieniędzy- skąd wziął się ród rodziny Corleone w Nowym Jorku? 
Pewien chłopiec w małym miasteczku wśród wzgórz Sycylii jest świadkiem morderstwa swego ojca i brata, a zgodnie z tradycją (wendeta) może za parę lat pomścić członków rodziny, więc zostaje wysłany do Ameryki. Tam znajduje się we włoskiej dzielnicy, żeni się i żyje na skraju ubóstwa aż do momentu gdy nadarza się pewna okazja, a że jest to człowiek z głową  na karku, słowny i inteligentny to znajduje wyjście z trudnej sytuacji-tak rodzi się Don Corleone. Temu człowiekowi nikt nie jest w stanie odmówić- zawsze używa swych wpływów by pomóc , potem ta wybawiona z opresji osoba jest proszona przez Dona o przysługę, która jest „możliwością odwdzięczenia się”. W taki właśnie sposób tworzona jest sieć ludzi powiązanych z Donem, którzy często zabiegają o jego jakże „drogą” przyjaźń. Powiększający się krąg sięga senatorów, sędziów, policjantów ale także zwykłych ludzi pracujących jako piekarze czy lekarze, którzy pod opieką rodziny Corleone czują się bezpieczni, pod warunkiem że są wierni-omerta to bezwzględna wierność mafii, dzięki której rodzina osoby która wyląduje w więzieniu, jest pod opieką rodziny i niczego jej nie brakuje. Cała zbudowana społeczność mafii sycylijskiej opiera się na zasadach i konwenansach, które Mario Puzo opisał z najmniejszymi szczegółami a które nie są fikcją literacką tylko realnym mafijnym kodeksem funkcjonującym w wielu wielkich miastach Stanów Zjednoczonych.                            
Postacie w książce i ich historie to puzzle historii prawdziwej mafii. Opisana w książce postać Johnego Fontane, który jest wschodzącą gwiazdą holywoodzką wspomaganą przez włoską mafię, nie jest fikcyjna- wiele wskazuje na to, że pod tą postacią kryje się Frank Sinatra, którego kariera była wspomagana przez pewnych wpływowych ludzi z Sycylii-ciekawostką jest że po ekranizacji książki przez Coppolę, Sinatra się na niego obraził. Ekranizacja Książki jest klasyką kina i jest świetna, ale serdecznie polecam by sięgnąć po książkę, bo obejmuje wiele więcej aspektów niż film a opisy tego świata są genialne . Warto znać!

                                                                                                                                  Amelie

Po drugiej stronie okładki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz