„Ptaki i inne opowiadania” - Daphne du Maurier


Zaniepokojenie?

Dzięki wydawnictwu Albatros, Daphne du Maurier została stałą autorką, jakiej dzieła możemy regularnie czytać. Na „Ptaki”, które są wysławione przez thriller Alfreda Hitchcocka, czekałam z dużą niecierpliwością. Kiedy książka trafiła w moje dłonie, od razu się za nią zabrałam.

„Ptaki i inne opowiadania” zawierają sześć historii od brytyjskiej mistrzyni grozy. Tytułowe „Ptaki” zostały zekranizowane przez wcześniej wspomnianego Hitchcocka i do dzisiaj film ten uważany jest za najważniejszy thriller w historii kina. Pięć kolejnych opowiadań oddaje poczucie wyobcowania ludzkiej jednostki i kpi z przekonania dominacji człowieka nad światem przyrody. Górski raj Monte Verita obiecuje życie wieczne, ale jego cena nie jest tego warta. Zaniedbana przez męża żona, nawiedza go pod postacią jabłoni. Piękna markiza wdaje się w romans z fotografem nie myśląc o konsekwencjach, a randka z bileterką kończy się podróżą na cmentarz.

Opowiadania napisane przez Daphne du Maurier są za krótkie, aby mogły posiadać sceny przemocy, czy brutalności. Jednak klimat, jaki autorka tworzy, ta wisząca w powietrzu, niezbadana mgła, która wydaje się być niebezpieczna, szybko budzi niepokój i grozę w czytelniku. Nie da się ukryć, ze du Maurier potrafi nawet w krótkiej formie zainteresować czytelnika, ale też obudzić w nim wiele emocji.

Niemniej jednak, „Ptaki i inne opowiadania” nie trafią u mnie na podium w najlepszych książkach autorki. O wiele bardziej podobała mi się „Moja kuzynka Rachela”, a nadal nie przeczytałam „Rebecci”, która podobno uważana jest za must read od autorki. Kiedyś ten dzień nadejdzie, ale jeszcze nie teraz.

„Ptaki i inne opowiadania” to bardzo mocny zbiór historii. Każda z nich sama się broni, choć ich poziom jest od siebie zupełnie różny. Wydawnictwo Albatros zadbało o piękną obwolutę i jeszcze ładniejszą okładkę po tą obwolutą, a wnętrze książki także prezentuje się naprawdę świetnie. Zresztą każda pozycja z „Serii Butikowej” jest idealnym pomysłem na prezent dla mola książkowego. Nie dość, że można obcować z klasyką, to jeszcze w pięknym wydaniu. Bardzo polecam!

copyright © . all rights reserved. designed by Color and Code

grid layout coding by helpblogger.com