„Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy.”


Święta w marcu? Tylko u mnie.

Nie, nie tęsknie za grudniem. Znaczy, tęsknię za śniegiem, ale niekoniecznie za świąteczną atmosferą, która atakuje nas z każdego możliwego marketu i reklamy. Antologia opowiadań grozy od wydawnictwa Zysk, czyli „Gwiazdka z duchami” to kolejna książka, która łączy wielu autorów w jedno. W tamtym roku miałam okazję czytać już jedną z tych antologii i bardzo mi się podobała. Jak wyszło z nową pozycją historii zebranych?

Antologia składa się z jedenastu opowiadań, które poruszają różne tematy. Wszystko, co je łączy to strach i niepewność, jaką odczuwa czytelnik podczas lektury. Wszystkie też mają ukryte dno i mądrości, które pod osłoną niewinnego, strasznego opowiadania mówią też o życiu. Tym razem mamy okazję poznać zupełnie innych autorów, niż w pierwszej antologii, choć niektórych z nich znamy, jeżeli jesteśmy z pozycjami od wydawnictwa Zysk i s-ka, na bieżąco. Tak, tutaj podaje przykład sir Henryego Wooda, którego „Posiadłość East Lynne” mieliście okazję poznać tu na blogu. Mamy tez przyjemność przeczytać opowiadania od Margaret Oliphant, czy J.H. Riddell, które uchodzą za jedne z najpopularniejszych autorek XIX wieku.

„Gwiazdka z duchami” to opowiadania, które wprowadzają nas w folklorystyczny klimat, horror i angielski gotyk. Nie mam w tej antologii swojej ulubionej historii. Każda z nich była ciekawa na swój unikalny sposób, inna od pozostałych i w jakimś stopniu budziła niepokój podczas lektury Jestem fanem paranormalnych zjawisk, fantastyki, która może być oparta o prawdę. W końcu nie wiemy czy duchy istnieją naprawdę, czy to tylko nasze wymysły aby straszyć małe dzieci.

Zdecydowanie nie jest to książka, którą przeczytacie w jeden wieczór. Absolutnie! Niektóre opowiadania są krótkie, inne dłuższe, a jedno z nich jest bardzo długie i w zasadzie stanowi 1/3 całej objętości książki. Opowiadaniami z tej pozycji wręcz trzeba się delektować. Są niczym dania na stole wigilijnym. Od przystawki, przez danie główne, po ostatni łyk wina. Dlatego też, jeżeli zamierzacie sięgnąć po tę pozycję, to polecam Wam czytać ją powoli. Pozwólcie sobie na rozmyślenia, zatopcie się w tych historiach i bądźcie jej uczestnikami w stu procentach.

„Gwiazdka z duchami” to kolejna udana antologia opowiadań, które pasują nie tylko w grudniowe święta. Wydawnictwo Zysk i s-ka po raz kolejny postarało się o piękne wydanie w twardej oprawie, które pasuje do poprzednich tomów antologii. Historie, które składają się na tę grubą książkę są ujmujące, wciągające i budzące ciarki niepokoju na plecach. Nie każde z tych opowiadań jest straszne, ale każde pokazuje prawdę o ludziach, ich naiwności i życiu. Czy duchy istnieją? Cóż, musicie sobie sami odpowiedzieć na to pytanie.

copyright © . all rights reserved. designed by Color and Code

grid layout coding by helpblogger.com