"Bajka prawdę ci powie... o Tobie" - Jorge Bucay


Morał nasuwa się sam.

Jorge Bucay zyskał moje zainteresowanie wraz z pozycja “Opowiastki do przemyślenia”. Kiedy wydawnictwo Zysk I s-ka zapowiedziało nowa książkę autora w Polsce było to bardziej, niż pewne, ze po nią sięgnę.

“Bajka prawdę ci powie… o Tobie” to o wiele dłuższa lektura, niż wyżej wspominane “Opowiastki”.
Jorge Bucay sięga po historie, które większość z nas dobrze zna od dziecka. Bajki, będące podwalinami naszych dzisiejszych zachowana i myślenia. Różnica jest w tym, ze Bucay opowiada je w wersjach lekko alternatywnych, a po każdej z nich otrzymujemy posłowie od autora, w którym to opisany jest morał całej historii. I tak naprawdę, to właśnie o to posłowie się rozchodzi. Dobrze nam znane bajki potrafią wiele powiedzieć o ludzkim zachowaniu: o lekach, marzeniach, fantazjach czy wątpliwościach. W posłowiu do każdej bajki Bucay zwraca uwagę na zupełnie inne wartości, których za dziecka nie mieliśmy okazji dostrzec. Zresztą nie wiem, czy mieliście okazje oglądać bajki z dzieciństwa, kiedy jesteście dorośli. Jeżeli tak, to zauważyliście, ze odbieracie je zgoła inaczej, niż kiedyś?

Szesnaście opowieści napisanych pokrótce, aby dotrzeć głębiej do czytelnika. W “Bajka prawdę ci powie… o Tobie” możemy zrozumieć podejście ludzi do dzisiejszego świata i tego, czemu musza stawić czoła. Każda z bajek zmusza do przemyśleń, a z racji, iż rozdziały są bardzo krótkie, warto zdecydować się na powolne czytanie tej pozycji, aby oddać się analizowaniu każdej z bajek z osobna.

Co więcej, Bucay zwraca uwagę, ze bajki, które znamy musiały przejść bardzo duże zmiany, aby nadawały się dla uszu młodszych mieszkańców globu ziemskiego. W pierwotnych wersjach, każda z nich pełna była brutalności, czy erotyzmu.

Bajki nie wychodzą z mody i raczej nigdy nie grozi im zapomnienie. Od najmłodszych lat uczą i bawią, a wraz z wiekiem spojrzenie na nie diametralnie się zmienia. Po “Bajkę” warto sięgnąć, aby ponownie zatopić się w dobrze znanych historiach, ale tez poznać je z zupełnie innej strony. Książka pobudza mózg do pracy i wywołuje przemyślenia, których się nie spodziewamy.

Jeżeli lubicie bajki, a chcielibyście przeczytać je w innej wersji, niż te które znacie to “Bajka prawdę ci powie… o Tobie” jest lektura, po którą powinniście sięgnąć. Zdecydowanie jest to podróż do czasów beztroskiego dzieciństwa, które minęło bezpowrotnie. Niemniej jednak, choć na kilka chwil możemy do niego wrócić właśnie dzięki tej pozycji, a przy okazji zobaczyć, jak zmienia się nasze myślenie wraz z kolejnymi zmianami cyferek w liczbie przeżytych wiosen.

copyright © . all rights reserved. designed by Color and Code

grid layout coding by helpblogger.com