„Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite” - Susan Hill


Opowiadania część druga.

Pamiętacie jeszcze „Kobietę w czerni” od Susan Hill? Dama angielskiej powieści grozy, po raz kolejny spróbuje porwać nas w mroczne i tajemnicze historie, które mają zapewnić nam ciarki na plecach i niepokój. Czy „Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite” podołają temu zadaniu?

Czy „Zagrabione życie” jest historią straszną? Czy może po prostu bardzo smutną?
Czy „Mężczyzna z obrazu” wywołuje niepokój? A może to tylko lekki dreszczyk?
Czy „Alice Baker” to historia pełna grozy? A może tylko opowieść o zagubionej osobie?
Czy „Torba podróżna” to zwykła torba? Czy może trzyma w sobie wiele ciekawostek?
Czy „Lalka” jest do zabawy? A może jej zadanie to straszenie ludzi?
Czy „Dwudziesty Pierwszy” to wiek? A może to tajemnicza liczba?

Kolejna książka od Susan Hill to zbiór siedmiu opowiadań autorki zawartych w tej jednej, świetnie graficznie pasującej do pierwszego tomu książki, której okładka w miarę poznawania kolejnych historii zaczyna zmieniać swój wizerunek. Niewątpliwie jest to pozycja, która ma lepsze i gorsze opowiadania, ale zazwyczaj tak bywa ze zbiorami czy antologiami. Moim ulubionym jest „Torba podróżna”, której towarzyszy szalony i przerażający naukowiec. Najmniej lubianym zaś..., nie ma takiego. Każde z tych opowiadań ma swoją fabułę, która pobudza zainteresowanie w różny, odmienny sposób. Całość dopełnia fakt, że w końcu Susan Hill umieściła swoje opowiadania w innych czasach, co podnosi mroczność i tajemniczość każdej historii.

Susan Hill potrafi budować napięcie. Nie ukrywam, że niektóre z tych opowiadań są krótkie, porównując je do innych, a zbudować napięcie w tak krótkiej formie to niebywała sztuka. Co więcej autorka bawi się czytelnikami i swoimi bohaterami. Wiele razy zwodzi nas. Myślimy o czymś innym, kierujemy swoje myśli na inne rozwiązanie, a ono okazuje się być na widoku, przed nami i nagle dostajemy „liścia” prosto w twarz.

Po raz kolejny zostałam zainteresowana i wciągnięta opowiadaniami od Susan Hill. Zdecydowanie autorka potrafi zachęcić do czytania jej pióra. Przede wszystkim zaś potrafi wywołać wiele emocji, które czasami są na tyle mocne, że po raz kolejny nie odważyłam się czytać tych opowiadań w nocy. Nie jestem fanem kinowych horrorów, ale po te książkowe nie mam oporów sięgać. „Zagrabione życie” to książka grozy w najlepszej jej postaci. Jeżeli lubicie czuć niepokój, ciarki na plecach oraz uczucie, że ktoś Was obserwuje to Susan Hill i jej opowiadania są świetnym wyborem.

copyright © . all rights reserved. designed by Color and Code

grid layout coding by helpblogger.com